Sigur ați auzit până acum de dermatocosmetice, indiferent că aveți sau nu probleme cu tenul. Acestea se află la limita dintre medicamente și cosmetice, fiind concepute special pentru anumite afecțiuni ale pielii. Nu am avut până acum probleme notabile, deși am perioade în care tenul meu o ia razna, și nu numai. A fost o vreme în care până și călcâiele le simțeam groaznic de aspre și nicio cremă pentru picioare nu făcea față. Era chiar frustrant! De vreo săptămână cred că și tenul a sesizat că se schimbă vremea și a început să facă figuri, respectiv să îmi apară ceva puncticele roșii, ca niște coșuri, dar sunt de fapt altceva. Și mă cam aștept să mă confrunt cu coșuri dacă dă căldura, din cauza transpirației. Am descoperit două produse Eladerm de curând și chiar vreau să vă împărtășesc opiniile mele.

Cine sunt cei de la Eladerm?

Oameni care pun pasiune în ceea ce fac! Cel puțin asta a fost prima mea impresie. Compania a fost înființată în 2015 și are în portofoliu câteva produse dermatocosmetice pentru diferite probleme. Toate (!!!) sunt produse în România și asta trebuie să ne facă să ne simțim mândri și să îi susținem! Au tratamente pentru riduri, piele grasă, piele uscată, cuperoză, produse pentru bărbați, loțiune micelară și creme cu diferite concentrații de uree și diverse vitamine. În plus, prețurile nu sunt mari deloc, ci accesibile tuturor!

În rutina mea au intrat loțiunea micelară Micelium și crema cu uree 20%. Și asta pentru că demachierea joacă un rol esențial pentru mine și așa trebuie pentru toată lumea, plus că am nevoie de hidratare intensă pe anumite porțiuni ale corpului.

Loțiunea micelară Micelium

Vine în trei variante de gramaj – 100, 250 și 500 ml. Ceea ce e foarte bine, că poți ține bidonul acasă și poți lua cu tine versiunea travel-size. Eu am ales varianta de 250 ml, să fiu undeva la mijloc. Mi se pare cea mai practică. Nu conține parabeni sau coloranți. Recipientul e din plastic transparent, capacul se deschide ușor, iar dozarea chiar e ok, nu se prelinge mai mult decât îi permitem noi prin orificiul de dozare.

Am testat-o atât pe un ten fără machiaj, cât și pe un make-up mai intens și mai rezistent. A dat rezultate bune, îndepărtează ușor impuritățile și nu mi-a provocat usturimi ale ochilor. Conține alantonină, care ajută la cicatrizare, regenerare și calmarea pielii. Menționez că nu am pățit nimic de la ea, nu m-am iritat, nu am avut erupții sau alte minuni. Ba din contră, folosită constant am avut impresia că mai diminuează din roșeața și bubițele de care vă spuneam la început. Parfumul conținut nici nu se simte, plus că e ultimul pe lista de ingrediente!

Crema cu uree 20%

Știam că ureea ajută la hidratarea pielii, așa că am ales acet produs special pentru călcâie. Între timp am ajuns să îl folosesc și pe picioare, întrucât tot am impresia că se usucă și am ca o piele de șarpe inestetică. Cu o concentrație de 20% uree, vitaminele A și E, și fără parabeni în componență, acest produs chiar și-a făcut treaba extrem de repede!

Vine într-o cutiuță rezistentă de plastic, în care da, îți bagi degetele, dar ținând cont că nu am folosit-o pentru ten… Am mai avut discuția asta, pe mine nu mă deranjează! Are o textură mai grasă, dar intră repede în piele, nu trebuie să masezi mai mult de 30 de secunde, să zic așa. Nu are miros, asta a fost un mare plus. În mai puțin de o săptămână am avut plăcerea să descopăr că nu mai am căclâie aspre! E de-a dreptul wow! În condițiile în care mam chinuit mai bine de o lună cu alte produse și nu au avut efect deloc. Această cremă de la Eladerm a făcut treabă în doar câteva zile!

Chiar dacă am un articol amplu, chiar am vrut să vă zic că sunt mulțumită de produsele Eladerm, mai ales de crema cu uree! Mi se pare un produs indispensabil și în mod cert va rămâne un must în casă! Voi ați folosit până acum dermatocosmetice? Cum vi se par? Ce probleme ați tratat cu ele?

34 Replies to “Dermatocosmetice de încredere de la Eladerm

  1. Si eu am calcaie aspre, mai ales iarna. Am incercat tot felul de creme pentru hidratare, insa iarna au tot un aspect inestetic. Ar trebui sa sustinem brandurile noastre, romanesti, mai ales daca au si ingrediente sigure.

  2. Nu am auzit pana acum de ei, dar ma tenteaza crema cu uree am o piele foarte uscate pe maini si picioare din cauza frigului

  3. am tot vazut produsele Eladerm prin Social Media, dar nu am stiut pana azi ca sunt produse in Romania. Asa tare ma bucur ca ai nostri inca mai fac lucruri de calitate!

  4. Nu am folosit-o dar cu siguranta vreau sa-mi cumpar si eu crema cu uree pentru ca am perioade mai ales in sezonul rece in care pielea mea se descuameaza si devine aspra de zici ca sunt reptila. Si am probleme cu calcaiele si cu coatele.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *